Urząd Miejski w Radomiu

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nr 674/2007 w sprawie zatwierdzenia Planu postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową i służbową w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w UM w Radomiu


 

Zarządzenie Nr 674/07

 

Prezydenta Miasta Radomia

 

z dnia 24 października 2007 r.

 

 

 

w sprawie zatwierdzenia „Planu postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową i służbową w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Urzędzie Miejskim w Radomiu”.

 

 

 

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 4 pkt 5 i ust. 8 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 196 poz. 1631 z późniejszymi zmianami) oraz § 4 ust. 6 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Radomiu stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 491/2007 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 26 lipca 2007 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Radomiu, zarządzam co następuje:

 

 

 

§ 1.

 

 

 

Zatwierdzam opracowany przez Pełnomocnika Ochrony Plan postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową i służbową w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Urzędzie Miejskim w Radomiu stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

 

 

 

§ 2.

 

 

 

Zobowiązuję kierownika kancelarii tajnej oraz dyrektorów wydziałów - kierowników komórek równorzędnych do wprowadzenia i stosowania ustaleń zawartych w Planie, o którym mowa w § 1.

 

 

 

§ 3.

 

 

 

Traci moc Zarządzenie Prezydenta Miasta Radomia Nr 13/02 z dnia 16 kwietnia 2002 r. w sprawie zatwierdzenia „Planu postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową i służbową oraz niektórymi materiałami zawierającymi informacje jawne, w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Urzędzie Miejskim w Radomiu”.

 

 

 

§ 4.

 

 

 

Wykonanie Zarządzenia powierzam Pełnomocnikowi Ochrony.

 

 

 

§ 5.

 

 

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 1

 

Do Zarządzenia Nr 674/07

 

Prezydenta Miasta Radomia

 

z dnia 24 października 2007 r.

 

 

 

 

 

 

 

PLAN

 

 

 

postępowania z materiałami zawierającymi informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową i służbową w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Urzędzie Miejskim w Radomiu

 

 

 

Na podstawie art. 18 ust. 4 pkt 5 i ust. 8 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 roku o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631 z późniejszymi zmianami) ustala się określone w PLANIE zasady postępowania, w razie konieczności zabezpieczenia materiałów niejawnych, w przypadku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

 

 

 

§ 1

 

 

 

Konieczność podjęcia działań zmierzających do zabezpieczenia materiałów zawierających informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową, może mieć miejsce w przypadkach:

  1.  

    spodziewanego zagrożenia Państwa,

  2.  

    wprowadzenia stanu nadzwyczajnego,

  3.  

    wybuchu konfliktu zbrojnego mającego bezpośredni związek z Państwem Polskim,

  4.  

    zagrożeń wewnętrznych spowodowanych klęskami żywiołowymi.

 

 

 

§ 2

 

 

  1.  

    Zabezpieczeniu podlegają wszystkie materiały zawierające informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową, jeśli ilość materiałów tajnych znajdujących się w kancelarii tajnej jest niewielka.

  2.  

    W przypadku przechowywania w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, większej ilości dokumentów zawierających informacje stanowiące tajemnicę państwową:

    1.  

      w pierwszej kolejności zabezpieczeniu podlegają materiały z ostatnich dziesięciu lat,

    2.  

      w drugiej kolejności, gdy czas i warunki na to pozwolą, pozostałe materiały niejawne zawierające informacje stanowiące tajemnicę państwową.

 

 

 

§ 3

 

 

  1.  

    Równolegle z zabezpieczeniem materiałów, o których mowa w § 2 zabezpieczeniu podlegają materiały niejawne zawierające informacje stanowiące tajemnicę służbową,

  2.  

    Priorytet w zakresie zabezpieczania materiałów stanowiących tajemnicę służbową mają materiały oznaczone klauzulą „POUFNE”

 

 

 

§ 4

 

 

  1.  

    Zabezpieczeniu podlegają wszystkie materiały zawierające informacje niejawne stanowiące tajemnicę służbową, jeśli ilość tych materiałów znajdujących się w poszczególnych komórkach organizacyjnych jest niewielka.

  2.  

    W przypadku przechowywania w poszczególnych komórkach jednostki organizacyjnej większej ilości dokumentów zawierających informacje stanowiące tajemnicę służbową:

    1.  

      w pierwszej kolejności zabezpieczeniu podlegają materiały z ostatniego roku,

    2.  

      w drugiej kolejności, gdy czas i warunki na to pozwolą, pozostałe materiały niejawne zawierające informacje stanowiące tajemnicę służbową.

 

 

 

§ 5

 

 

  1.  

    Zabezpieczenia materiałów, o których mowa w niniejszym PLANIE, dokonuje się poprzez ich ewakuowanie z zagrożonych pomieszczeń.

  2.  

    Ewakuacji materiałów z zagrożonych pomieszczeń dokonywać należy, w zależności od stopnia i umiejscowienia zagrożenia:

  1.  

    korytarzami i klatką schodową prowadzącymi do głównego lub awaryjnego wyjścia z budynku Urzędu,

  2.  

    przez okno przy bezwzględnym zagwarantowaniu bezpiecznego odbioru materiałów na zewnątrz budynku Urzędu.

  1.  

    Wszystkie decyzję w sprawie zabezpieczenia i ewakuacji materiałów podejmuje Prezydent Miasta Radomia lub inny upoważniony przez niego pracownik.

  2.  

    W przypadkach uzasadnionych, pod nieobecność Prezydenta Miasta Radomia lub innego upoważnionego przez niego pracownika decyzje podejmuje kierownik komórki organizacyjnej lub jego zastępca, w której przechowywane są dokumenty podlegające zabezpieczeniu i ewakuacji.

 

 

 

§ 6

 

 

 

Miejsce zabezpieczenia materiałów podlegających ewakuacji, wymienionych w § 2, 3 i 4, ustala osoba podejmująca decyzję o ewakuacji, wymieniona w § 5 pkt 3 i 4.

 

 

 

§ 7

 

 

 

W celu wykonania zadań związanych z zabezpieczeniem materiałów będących przedmiotem zabezpieczenia, konieczne jest:

  1.  

    Wydanie stosownego polecenia kierownikowi kancelarii tajnej oraz / lub odpowiedniemu dyrektorowi - kierownikowi komórki organizacyjnej, w którego posiadaniu są dokumenty, o których mowa w § 2, 3 i § 4 niniejszego PLANU.

  2.  

    W przypadkach konieczności zabezpieczenia materiałów w godzinach pozasłużbowych, osoba podejmująca decyzję o konieczności zabezpieczania materiałów, wymieniona w § 5, zarządza ściągnięcie kierownika kancelarii tajnej oraz / lub dyrektora - kierownika, o którym mowa w § 7 pkt 1 przy użyciu wszelkich dostępnych środków.

  3.  

    Zapewnienie niezbędnego środka transportu oraz pracowników w ilości niezbędnej do zapakowania i przemieszczenia materiałów wymagających zabezpieczenia.

  4.  

    Zabezpieczenia i ewakuacji materiałów, o których mowa w § 2, 3 i 4 dokonać należy w obecności kierownika kancelarii tajnej oraz / lub dyrektora - kierownika, o którym mowa w § 7 pkt 1 a w przypadku jego nieobecności tj. niemożności wykonania ustaleń wynikających z § 7 pkt 2, zabezpieczenia materiałów dokonuje komisja wyznaczona przez osobę zarządzającą zabezpieczeniem materiałów, o której mowa w § 5.

  5.  

    Komisja, o której mowa w § 7 pkt 4, dokonuje otwarcia kancelarii tajnej oraz / lub pomieszczeń, w których przechowywane są dokumenty podlegające zabezpieczeniu i ewakuacji na podstawie przepisów niniejszego PLANU i realizując czynności związane z zabezpieczeniem części lub całości materiałów sporządza protokół, z którego musi wynikać:

  1.  

    zasadność otwarcia kancelarii tajnej lub pomieszczeń, o których wyżej mowa pod nieobecność osób wymienionych w § 7 pkt 1,

  2.  

    określenie rodzaju i ilości materiałów poddanych zabezpieczeniu i ewakuacji,

  3.  

    określenie materiałów, które pozostały w ewakuowanym pomieszczeniu, a więc tych materiałów, które nie zostały objęte zabezpieczeniem,

  4.  

    określenie sposobu zabezpieczenia materiałów w nowym miejscu ich przechowywania,

  5.  

    określenie sposobu zabezpieczenia materiałów, które pozostały w ewakuowanym pomieszczeniu.

  1.  

    Komisja wymieniona w § 7 pkt 4 przystępując do otwarcia kancelarii tajnej, a więc wykonująca polecenie zarządzającego dokonania zabezpieczenia materiałów, wykorzystuje:

    1.  

      klucze do kancelarii tajnej pozostawione przez kierownika kancelarii tajnej szafie pancernej znajdującej się w pokoju nr 202, względnie

    2.  

      klucze zapasowe do kancelarii tajnej, deponowane w szafie pancernej znajdującej się w pokoju nr 201.

  1.  

    Komisja wymieniona w § 7 pkt 4, realizując zadania wynikające z § 7 pkt 5, w przypadku pozostawienia części materiałów, których nie zdołano zabezpieczyć i ewakuować, obowiązana jest zamknąć i zaplombować to pomieszczenie. Powyższy fakt komisja obowiązkowo opisuje w treści sporządzonego przez siebie protokołu dotyczącego zarówno otwarcia pomieszczenia jak też i zabezpieczenia materiałów.

  2.  

    Komisja wymieniona w § 7 pkt 4 przystępując do otwarcia pomieszczeń, o których mowa w § 7 pkt 5 innych niż kancelaria tajna, a więc wykonująca polecenie zarządzającego dokonania zabezpieczenia i ewakuacji materiałów, wykorzystuje klucze deponowane u dyżurnego strażnika Straży Miejskiej.

 

 

 

§ 8

 

 

 

W celu umożliwienia sprawnego wykonania zawartych w PLANIE zadań związanych z zabezpieczeniem materiałów wymienionych w § 2, 3 i 4, osoby wymienione w § 7 pkt 1 obowiązane są:

  1.  

    Wydzielić i gromadzić materiały, które podlegałyby zabezpieczeniu w myśl postanowień niniejszego PLANU a tym samym zapewnić na bieżąco warunki do sprawnego zabezpieczenia i ewakuacji właściwych materiałów, także pod nieobecność ww. osób,

  2.  

    Oznaczyć szafę lub szafy z materiałami podlegającymi zabezpieczeniu i ewakuacji w sposób trwały i widoczny na zewnątrz tych szaf poprzez umieszczenie na nich napisu „Ewakuacja”.

  3.  

    Na wewnętrznej stronie drzwi szafy, w której przechowywane są materiały podlegające zabezpieczeniu, umieścić informację wskazującą z której szafy i z których półek i w jakiej kolejności (gdy czas byłby ograniczony) zdejmować materiały do zabezpieczenia, mając na względzie ważność i aktualność materiałów wymagających zabezpieczenia.

  4.  

    W widocznym miejscu, na zewnętrznej stronie drzwi szafy, należy oznaczyć miejsce przechowywania worków (pojemników) przeznaczonych do zabezpieczania i przemieszczania materiałów.

  5.  

    Worki i pojemniki, w miarę możliwości, przechowywać należy w szafach lub w miejscach dostępnych i nie wymagających korzystania z kluczy.

 

 

 

§ 9

 

 

 

Realizację postanowień PLANU w zakresie:

  1.  

    przygotowania materiałów już posiadanych, do ewentualnego zabezpieczenia,

  2.  

    bieżącego gromadzenia materiałów, z myślą o wymaganiach związanych z ewentualnością ich zabezpieczenia

 

powierza się kierownikowi kancelarii tajnej oraz odpowiednio dyrektorom - kierownikom komórek organizacyjnych, o których mowa w § 7 pkt 1.

 

 

 

§ 10

 

 

 

Nadzór nad realizacją postanowień PLANU sprawuje Pełnomocnik do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu.

 

 

 

 

 

 

 

Wykonano w 1 egz.

 

Do akt Kancelarii Tajnej

 

i do powielenia w niezbędnej ilości egzemplarzy

 

 

 

 

Pliki do pobrania

Metadane

Data publikacji : 25.10.2007
Data modyfikacji : 25.05.2012
Obowiązuje od : 24.10.2007
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Radomiu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Wydział Ochrony, Joanna Górska
Osoba udostępniająca informację:
Justyna Kacprzak
Osoba modyfikująca informację:
Justyna Kacprzak

Opcje strony

do góry