Urząd Miejski w Radomiu

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uchwała nr 340/2008 w sprawie : przyjęcia zmian w Samorządowym Programie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Radomia na lata 2008 - 2013


Druk nr 311

        • Uchwała Nr 340/2008

        • Rady Miejskiej w Radomiu

        • z dnia 26.05.2008 roku

w sprawie : przyjęcia zmian w „Samorządowym Programie Na Rzecz Osób

Niepełnosprawnych Miasta Radomia na lata 2008 - 2013”

Działając na podstawie art. 35a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123 poz.776 z późn. zm.) Rada Miejska w Radomiu uchwala co następuje:

§ 1

          • Rada Miejska w Radomiu wprowadza zmiany w Załączniku nr 1 do Uchwały nr 312/2008 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 31.03.2008 roku w sprawie „Samorządowego Programu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2008 - 2013” w brzmieniu jak w załączniku nr 1 do niniejszej Uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Dariusz Wójcik

Załącznik nr 1 do uchwały Nr 340/2008

Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 26.05.2008 r.

Wstępowi załącznika nr 1 do uchwały Nr 312/2008

Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 31.03.2008 roku nadaje się brzmienie :

„WSTĘP

Niepełnosprawność jest uznawana za jeden z głównych problemów społecznych, ze względu na jej rozmiary, powszechność występowania oraz konsekwencje indywidualne i społeczne, jakie za sobą niesie.

Zapewnienie niepełnosprawnym mieszkańcom Radomia możliwości godnego funkcjonowania i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym jest jednym z problemów umieszczonych w „Strategii rozwiązywania problemów społecznych Miasta Radomia na lata 2005 - 2010”. Odpowiedzią na potrzeby środowiska osób o specyficznych potrzebach życiowych jest „ Samorządowy program na rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Radomia na lata 2008 - 2013”. Obowiązek przygotowywania i wprowadzania w życie powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych został nałożony na władze lokalne od 1 stycznia 2002 w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123 poz. 776 z późn. zm.).
Pierwszy Samorządowy Program na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Radomia powstał na lata 2005-2007 i wyznaczał głównie kierunki działania Gminy Miasta Radomia realizowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem Samorządowego Programu na rzecz Osób Niepełnosprawnych Miasta Radomia na lata 2008 - 2013 jest podniesienie świadomości społecznej o problemach niepełnosprawnych mieszkańców Radomia, a także zapewnienie im godnego i możliwie pełnego i równoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez:

  • umożliwienie osobom niepełnosprawnym zdobycia zawodu atrakcyjnego na otwartym rynku pracy bądź zmiany lub podniesienia kwalifikacji zawodowych, a także z zapewnienie możliwości korzystania z profesjonalnego poradnictwa zawodowego,

  • promocję przedsiębiorczości wśród osób niepełnosprawnych,

  • podejmowanie działań informacyjno-edukacyjnych w celu kształtowania właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych (koordynacja działań podejmowanych przez samorząd i organizacje pozarządowe),

  • aktywizację środowiska osób niepełnosprawnych do działań na rzecz społeczności lokalnej,

  • usuwanie barier architektonicznych, urbanistycznych, w komunikowaniu się, transportowych przede wszystkim poprzez :

Dla osób o niskiej sprawności ruchowej, w tym korzystających z wózków inwalidzkich (Likwidacja barier architektonicznych; chodzi nie tylko o schody . Poruszanie się wózkiem inwalidzkim istotnie utrudnia każdy krawężnik, każdy zagłębiony rynsztok miedzy jezdnią a chodnikiem; nawet przy obniżonym krawężniku problemem bywa duży spadek chodnika przy wejściu na jezdnię. Ponadto dużą trudność sprawia osobom niepełnosprawnym ruchowo przekraczanie szerokich jezdni - ze względu na długi czas ewakuacji)

Przy wszystkich nowych realizacjach (w tym przebudowach):

  • Obniżanie krawężników przy przejściach dla pieszych do poziomu jezdni (0 cm)

  • Stosowanie łagodnego spadku chodnika przy zejściu na przejście przez jezdnię (maksymalny kąt pochylenia chodnika do określenia w innym dokumencie)

  • Budowa pochylni przy schodach umożliwiających swobodny wjazd i zjazd osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim

  • Stosowanie urządzeń uspokojenia ruchu przy przejściach dla pieszych. Zalecanie budowy wyniesionych przejść dla pieszych (w innych przypadkach progi zwalniające, azyle).

  • Stosowanie zapór (słupki, gazony, itp.) uniemożliwiających nielegalny wjazd samochodem na chodnik - fizyczne oddzielenie miejsc parkingowych od ciągów pieszych.

Dla osób niewidomych i niedowidzących:

1) Wyposażenie sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych w sygnalizatory dźwiękowe

Komunikacja miejska:

1) Na przystankach węzłowych i zbiorczych - dynamiczna informacja wizualna oraz dźwiękowa

(na pilot) - o odjazdach autobusów (lista przystanków do określania w oddzielnym dokumencie)

2) W pojazdach - dynamiczna informacja wizualna i dźwiękowa - wewnątrz pojazdu o przystankach

i możliwościach przesiadki, na zewnątrz o numerze linii i kierunku

3) Na pozostałych przystankach rozkłady jazdy i ogłoszenia o zmianach w komunikacji miejskiej pisane

dużą czcionką (rozkład dla jednej linii minimum formatu A5)

  1. Nowe pojazdy -niskopodłogowe

5) Przy nowych realizacjach i przebudowach wyposażenie przystanków w podwyższone perony

o wysokości umożliwiającej wyrównanie poziomów z podłogą autobusu

  • poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych pod względem możliwości rehabilitacji, dostępności do kształcenia, a także kultury, sportu i rekreacji,

  • zwiększenie dostępu do leczenia i opieki medycznej, wczesnej diagnostyki, rehabilitacji i edukacji leczniczej, a także do świadczeń zdrowotnych uwzględniających rodzaj i stopień niepełnosprawności w tym zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i sprzęt rehabilitacyjny,

  • zapewnienie dostępu do dóbr i usług umożliwiających pełne uczestnictwo w życiu społecznym,

  • zapewnienie konsultacji społecznej w zakresie wszystkich działań dotyczących osób niepełnosprawnych z samorządną reprezentacją środowiska.

Program wyznacza kierunki, w jakich powinny zmierzać działania na rzecz osób niepełnosprawnych zapewniające im godne i aktywne życie, a także pomoc dostosowaną do rzeczywistych potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności. Działania realizowane w ramach Programu zmierzają do aktywizacji osób niepełnosprawnych w życiu zawodowym, społecznym, kulturalnym, sportowym oraz rekreacji i turystyce; podnoszenia świadomości osób niepełnosprawnych w zakresie przysługujących im praw, eliminacji zjawiska niezrozumienia problemów niepełnosprawnych, które mogą być przyczyną ich społecznej alienacji. Warunkiem niezbędnym do realizacji powyższych założeń jest ścisłe i wspólne działanie organizacji pozarządowych, jednostek oraz poszczególnych Wydziałów Urzędu Miejskiego, a także administracji rządowej i samorządowej. Wzajemne uzupełnianie środków z różnych źródeł ( budżety miasta i samorządu województwa, środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środki organizacji pozarządowych oraz środki unijne) pozwoli uczynić pomoc i wsparcie osobom niepełnosprawnym kompleksowym.”

Metadane

Data publikacji : 28.05.2008
Data modyfikacji : 02.07.2009
Obowiązuje od : 26.05.2008
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Radomiu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - z-ca dyr. Elżbieta Kupidura
Osoba udostępniająca informację:
Agata Gierczak

Opcje strony

do góry