Urząd Miejski w Radomiu

Aktualnie znajdujesz się na:

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uchwała nr 273/2008 w sprawie: przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia za 2007 rok


U C H W A Ł A N R 273/2008

R A D Y M I E J S K I E J W R A D O M I U

z dnia 28 stycznia 2008 r.

w sprawie: przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

dla miasta Radomia za 2007 rok

Na podstawie art.38b ust.3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity - Dz. U. z 2001r Nr 142 poz.1592 z późn. zm.) Rada Miejska w Radomiu uchwala co następuje:

§ 1

Przyjmuje się sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia za 2007r., stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

§ 3

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi miasta Radomia.

Wnioskodawca:

Prezydent Miasta Radomia

Przewodniczący Rady Miejskiej

Dariusz Wójcik

Załącznik do Uchwały nr 273/2008

Rady Miejskiej w Radomiu

z dnia 28 stycznia 2008 r.

SPRAWOZDANIE ZA 2007 ROK

Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU

DLA MIASTA RADOMIA .

Na spotkaniu w dniu 9 stycznia 2007 roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku rozpoczęła pracę od omówienia i przyjęcia Regulaminu Pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia oraz sprawozdania z realizacji zaplanowanych na 2006 rok zadań Komisji.

Następnie przyjęto Plan Pracy na 2007 rok z kwartalnym podziałem zadań.

Realizacja tego Planu przedstawia się następująco:

Zadania I kwartału :

1. W budżecie miasta Radomia w 2007 roku na realizację zadań związanych z bezpieczeństwem obywateli i ochroną porządku publicznego zabezpieczone zostały środki w wysokości :

  • dla Straży Miejskiej 3  311 307 złotych, w tym zakupy inwestycyjne - 252 690 złotych (zakup samochodów),

  • dla Policji 525 000 złotych, w tym 250 000 złotych na funkcjonowanie Policyjnej Izby Zatrzymań do Wytrzeźwienia, 100 000 złotych - zakupy inwestycyjne (zakup komputerów i oprogramowania), 20 000 złotych - dofinansowanie do Policyjnej Izby Zatrzymań,

  • dla Państwowej Straży Pożarnej 18 109 462 złote, w tym środki własne gminy - 250 000 złotych (zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego),

  • 294 302 złote na utrzymanie i rozbudowę systemu monitoringu miejskiego w Radomiu,

  • na zadania z zakresu obrony cywilnej - 72 450 złotych.

2. Naczelnik Sekcji Prewencji KMP w Radomiu poinformował o zagrożeniach związanych z imprezami masowymi. W 2006 roku policjanci zabezpieczali 340 imprez masowych, podczas których doszło do 6 przypadków zakłócenia porządku publicznego. W celu przeciwdziałania w/w zagrożeniom w KMP został powołany nieetatowy Punkt Kontaktowy ds. imprez masowych mający na celu szeroką współpracę zarówno z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo podczas imprez masowych, jak i kibicami sportowymi oraz Komisja do oglądu obiektów sportowych i kulturalnych.

Podsumowując rok 2006 należy stwierdzić, że zabezpieczenia imprez na terenie miasta Radomia są przeprowadzane w sposób prawidłowy i dają poczucie bezpieczeństwa osobom, które biorą w nich udział.

3. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miejskiego w Radomiu przedstawił zasady postępowania w przypadku zagrożenia terroryzmem i zasady szkoleń młodzieży. Działania takie przyniosły rezultaty w postaci wyeliminowania fikcyjnych zgłoszeń o podłożeniu ładunków wybuchowych w szkołach i innych instytucjach.

Na każdy możliwy rodzaj zagrożenia opracowane są odpowiednie procedury postępowania. Komendant Straży Pożarnej poinformował o edukacji społeczeństwa i młodzieży w zakresie zagrożeń pożarowych i zagrożeń przemysłowych.

4. Na wniosek Komendanta Miejskiego Policji Prezydent Miasta Radomia Zarządzeniem nr 137/2007 z dnia 2 marca 2007 roku powołał Radę Programową do realizacji programów „ Bezpieczny Radom na lata 2006-2010” i „ Przeciwdziałanie Przemocy w rodzinie” . Rada będzie zbierać się jeden raz w miesiącu, a dwa razy do roku przygotuje sprawozdanie z działalności, które zostanie przedstawione na Sesji Rady Miejskiej w Radomiu.

Zadania II kwartału :

1. Komendant Straży Miejskiej poinformował członków Komisji o realizacji zadań w zakresie administracyjno-porządkowym. W tym celu strażnicy miejscy przeprowadzali kontrole: posesji, oznakowania i oświetlenia ulic i posesji, dzikich wysypisk i miejsc gromadzenia odpadów komunalnych. Podczas w/w kontroli strażnicy nałożyli 718 mandatów karnych na łączną kwotę 48 994 złote.

Kierownik Wydziału Infrastruktury ocenił stan czystości w mieście na zadawalającym poziomie. Łącznie w mieście znajduje się 300 pojemników na odpady, a na każdym przystanku jest kosz na śmieci. Łącznie do utrzymania czystości w mieście jest 163 ulice o łącznej długości 340 kilometrów

2. Wiceprezydent Miasta Radomia poinformowała , że w okresie wakacyjnym Urząd Miejski przyznał dotację w wysokości 55 000 złotych na pobyt na turnusie kolonijnym 14 dniowym dla 1.169 dzieci z rodzin najmniej uposażonych. Ponadto przekazano 30.000 złotych na nagrody dla uczestników konkursów podczas imprez i uroczystości. Dyrektor Wydziału Edukacji poinformowała, że w okresie wakacyjnym w 7 wytypowanych szkołach zostaną zorganizowane półkolonie letnie. Łącznie na wypoczynek zabezpieczono środki w wysokości 88.000 złotych. Ponadto dla dzieci i młodzieży pozostających w okresie wakacyjnym w mieście zostaną otwarte szkoły , w których udostępnione będą im sale gimnastyczne i boiska szkolne. Naczelnik Sekcji Prewencji zapewnił, że Policja będzie prowadzić działania prewencyjne, pogadanki z dziećmi i młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań oraz dokonają kontroli miejsc zorganizowanego wypoczynku letniego.

3. Pełnomocnik Prezydenta przedstawił założenia i realizację zadań wynikających z uczestnictwa w Europejskiej Karcie Bezpieczeństwa Drogowego, która zakłada zmniejszenie zdarzeń drogowych (kolizji i wypadków) o 25 % w latach 2006-2008. W 2006 roku zaistniało 3.659 zdarzeń drogowych tj o 630 mniej niż w 2005 roku tj o 14,7% mniej w porównaniu do roku 2005. Planowany cel i założenia wynikające z EKBD w 2006 roku zostały osiągnięte.

4. Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego poinformował, że wszystkie dotychczasowe działania dotyczące zintegrowanego centrum ze Strażą Pożarną i Starostwem Powiatowym są nieaktualne. Od 21 sierpnia 2007 roku wchodzi w życie nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. NR 89 poz. 590 z dnia 21.05.2007 rok), która jednoznacznie określa zadania samorządu, Prezydenta Miasta Radomia i zasady działania Centrum Bezpieczeństwa. W związku z tym przygotowywane są stosowne dokumenty i zostanie przeprowadzone szkolenie po wejściu w życie nowej ustawy.

5. . Do zabezpieczenia imprezy Air Show powołany został sztab, który wzorem lat ubiegłych sprawował nadzór nad wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za organizację tego przedsięwzięcia. Do jego zadań, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, należał nadzór nad: organizacją miejsc parkingowych, dróg przejazdowych, punktów udzielania pierwszej pomocy, punktów informacyjnych itp.

Zadania III kwartału :

1. Dyrektor MZDiK poinformował członków Komisji o stanie oświetlenia w mieście. Na stanie gminy jest 6.470 punktów świetlnych. Wnioski mieszkańców dotyczące uzupełnień i poprawy istniejącego oświetlenia realizowane są na bieżąco ze środków przewidzianych na konserwację oświetlenia. Rocznie na eksploatację i konserwację oświetlenia wydawana jest kwota 6 150 000 złotych. Kierownik Wydziału Infrastruktury poinformował, że na wniosek mieszkańców miasta w Rynku dokonano wymiany istniejących źródeł światła na nowe o większej mocy. Ponadto systematycznie zostaną wymienione źródła światła w parkach na terenie miasta Radomia. Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Radomiu przedstawiła wykaz ulic, na terenie których istnieje realne zagrożenie zdarzeń przestępczych i wybryków chuligańskich z powodu niedostatecznego oświetlenia. Wykaz ten przekazano MZDiK do realizacji.

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu poinformowała o zagrożeniach mogących wystąpić na terenie miasta Radomia w związku ze skażeniem wody i sposobach przeprowadzana akcji informacyjnej odnośnie zasad postępowania ludności. Obecnie na terenie Radomia nie ma żadnych realnych zagrożeń odnośnie wody pitnej (skażenia), ścieków (ochrona gleby) i nieczystości stałych (składowiska odpadów komunalnych).

3. Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej poinformował , że w okresie od 1.01.2007 roku do dnia 1.08.2007 roku zaistniało 158 zdarzeń drogowych, w stosunku do których zużyto 2.397 kg sorbentów i 58 kg neutralizatorów. Do podstawowych problemów pracy PSP należy zaliczyć brak sprzętu dźwigowego (używany jest przez straż na podstawie umów cywilnoprawnych co wydłuża czas reakcji) i brak odpowiedniego parkingu dla samochodów przewożących materiały niebezpieczne.

4. Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu poinformowała, że w ciągu pierwszego półrocza 2007 roku przeprowadzono 2.685 interwencji domowych, w tym zakończonych sporządzeniem Niebieskiej Karty - 407. Na skutek odpowiednich działań wszystkich służb znacząco zmniejszyła się ogólna liczba interwencji, ale nie zmniejszyła się liczba ilości interwencji związanych z przemocą w rodzinie. W dalszym ciągu prowadzone są odpowiednie działania Policji w tym zakresie i szkolenia służb wspomagających. Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych poinformowała, że Zarządzeniem nr 20/2007 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 11.01.2007 rok został powołany Koordynator Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Zarządzeniem nr 137/2007 z dnia 2.03.2007 roku została powołana Komisja ds. realizacji Gminnego Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Programu „ Bezpieczny Radom na lata 2006-2010”. Dwa razy do roku przedstawiane jest sprawozdanie z pracy w/w Komisji na Sesji Rady Miejskiej w Radomiu.

5. Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu poinformowała, że policjanci podjęli szereg działań związanych z zapobieganiem demoralizacji i przestępczości nieletnich. Między innymi opracowali książeczki edukacyjne dla dzieci o tematyce bezpieczeństwa, przeprowadzono ankiety diagnozując zagrożenia występujące w szkołach oraz przeprowadzano szkolenia dla wszystkich policjantów z zakresu narkomanii. Ponadto zorganizowano eliminacje do VII edycji konkursu wiedzy prewencyjnej. Do konkursu z terenu miasta przystąpiło 17 szkół. Przedstawiciel Straży Miejskiej poinformował, że Straż Miejska realizuje program dotyczący sprzedaży wyrobów tytoniowych pod nazwą „Stop 18” oraz czynnie uczestniczy w posiedzeniach Szkolnych Grup Wsparcia, w ramach których poruszane są problemy i sposoby przeciwdziałania zagrożeniom związanym z demoralizacją nieletnich.

Zadania IV kwartału.

1. Komendant Miejski Policji przedstawił analizę przestępczości na terenie miasta Radomia za 9 miesięcy br. Ogółem na terenie miasta zaistniało 4.129 przestępstw, to jest o 1.268 mniej niż w analogicznym okresie 2006 roku. Wykrywalność przestępstw wzrosła o 1,7 % i wynosi 42 %. W 2007 roku 225 nieletnich popełniło 413 czynów karalnych tj. o 117 więcej niż w roku 2006. Pod względem zaistniałych przestępstw i wykrywalności miasto Radom zajmuje wysokie 3 miejsce w porównaniu do innych miast na prawach powiatu. Następnie Komendant Straży Miejskiej zapoznał z prowadzonymi działaniami w szkołach przez Strażników Miejskich. Za 9 miesięcy 2007 roku łącznie dokonano oceny stanu bezpieczeństwa w 54 placówkach szkolnych. Ponadto Straż Miejska uczestniczyła w 21 posiedzeniach Szkolnych Grup Wsparcia, udzielono 18 asyst Kuratorom Sądowym i przeprowadzono 156 rozmów z uczniami sprawiających kłopoty wychowawcze.

2. Naczelnik Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przedstawiła zagrożenia związane z pobytem cudzoziemców w Polsce. Łącznie za 9 miesięcy 2007 roku KMP przeprowadziła 7 procedur deportacyjnych. W Ośrodku Dla Cudzoziemców przy ul. Jodłowej w Radomiu przebywa 271 osób, z czego 99 % jest to ludność pochodząca z Czeczenii, Dagestanu i Inguszeti. Ponadto KMP wydała 327 opinii na temat legalności pobytu cudzoziemców w Polsce.

3 . Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w chwili obecnej zostały pozyskane tereny pod przyszłą inwestycję budowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 w Radomiu. W 2008 roku rozpoczną się prace projektowe a następnie zostanie rozpoczęta budowa w/w jednostki.

4. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Radomia ds. Stowarzyszenia „ Bezpieczne Miasto” zapoznał z działalnością Stowarzyszenia, które zajmuje się poprawą bezpieczeństwa w mieście. Swoją działalność realizuje w oparciu o pięć podstawowych podprogramów, tj: Szczęśliwa Rodzina”, „Przyjazna Szkoła”, „Moje Osiedle”, ”Bezpieczna Ulica”, ”Bezpieczny i Racjonalny Ruch Drogowy”.

Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku dla miasta Radomia zrealizowała wszystkie punkty planu rocznego na 2007 r. Materiały źródłowe dotyczące wykonania poszczególnych zadań znajdują się w dokumentacji prowadzonej przez komórkę organizacyjną Wydziału Ochrony Urzędu Miejskiego w Radomiu .

Metadane

Data publikacji : 05.02.2008
Obowiązuje od : 28.01.2008
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miejski w Radomiu
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Wydział Ochrony - dyr. Joanna Górska
Osoba udostępniająca informację:
Agata Gierczak

Opcje strony

do góry