Uchwała nr 235
UCHWAŁA NR 235/2003
RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU
Z dnia 22.09.2003r.
w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego m. Radomia na terenie położonym przy ul. Złotej.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 i z 2002 r. Nr 23, poz. 220) oraz art. 8 ust. 1, art. 10, art. 26, ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, Nr 41, poz. 412, Nr 111, poz. 1279; z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 109, poz. 1157, Nr 120, poz. 1268; z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 14, poz. 124, Nr 100, poz. 1085, Nr 115, poz. 1229, Nr 154, poz. 1804 i z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 113, poz. 984, Nr 130, poz. 1112)
uchwala się:
miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działek nr geod. 235 i 236/2 przy ul. Złotej w Radomiu, zwany dalej planem.
ROZDZIAŁ I
Ustalenia ogólne
§ 1
Plan obejmuje tereny działek nr geod. 235 i 236/2 przy ul. Złotej w Radomiu.
§ 2
Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:
ochrona interesu publicznego na terenie objętym planem w zakresie:
komunikacji publicznej,
zabezpieczenia terenów pod lokalizację obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej miasta,
ochrony środowiska przyrodniczego,
uzyskanie ładu przestrzennego na przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe terenie.
§ 3
Przedmiotem planu jest:
ustalenie przeznaczenia terenu strefy funkcjonalnej MN - tereny mieszkaniowe o niskiej intensywności zabudowy oznaczone na rysunku planu symbolem MN,
ustalenie przeznaczenia podstawowego i dopuszczalnego na terenach, o których mowa w pkt. 1).
Tereny, o których mowa w ust. 1 pkt. 1) mogą być częściowo wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem podstawowym lub częściowo z przeznaczeniem podstawowym i dopuszczalnym na zasadach określonych w dalszych przepisach
§ 4
Integralną częścią planu jest rysunek planu w skali 1: 1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
Obowiązującymi ustaleniami planu są następujące ustalenia graficzne na rysunku planu:
linie rozgraniczające tereny strefy funkcjonalnej,
granice opracowania terenu.
§ 5
Ilekroć w dalszych przepisach uchwały jest mowa o:
Planie - należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1,
Rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
Przepisach ogólnych i odrębnych - należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
Przeznaczeniu podstawowym - należy przez to rozumieć przeznaczenie, które przeważa w strefie funkcjonalnej,
Przeznaczeniu dopuszczalnym - należy przez to rozumieć przeznaczenia inne niż podstawowe, które uzupełniają lub wzbogacają przeznaczenie podstawowe, a które mogą być realizowane z zachowaniem warunków podanych w ustaleniach szczegółowych,
Strefie - należy przez to rozumieć wszystkie tereny w granicach opracowania planu o tym samym przeznaczeniu podstawowym i dopuszczalnym.
§ 6
Na obszarze objętym planem obowiązują następujące wymogi w zakresie ochrony środowiska:
Obowiązuje zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko określonych przepisami szczególnymi i odrębnymi.
Przy realizacji inwestycji obowiązuje zapewnienie miejsca na gromadzenie odpadów.
Należy wykonać docelowo sieci infrastruktury technicznej minimum w zakresie - energetycznej, wod.-kan. i deszczowej - włączone do systemu miejskiego.
Należy wprowadzić bądź zachować szatę roślinną na terenach wolnych od zainwestowania na obszarze min. 30% powierzchni każdej działki budowlanej.
ROZDZIAŁ II
Ustalenia szczegółowe
§ 7
Ustala się tereny strefy zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oznaczone na rysunku planu symbolem MN.
W strefie, o której mowa w ust. 1 ustala się jako przeznaczenie podstawowe terenu mieszkalnictwo jednorodzinne wolnostojące, bliźniacze i szeregowe.
Jako przeznaczenie dopuszczalne na obszarach, o których mowa w ust. 1 ustala się:
liniowe, punktowe i kubaturowe obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej i komunikacji,
drobny handel i usługi towarzyszące zabudowie jednorodzinnej.
Obiekty i urządzenia o funkcji dopuszczalnej w strefie, ustalone w ust. 3 można realizować pod warunkiem, że stanowią uzupełnienie obiektów o funkcji podstawowej, o której mowa w ust. 2.
Na obszarze strefy zabudowy mieszkaniowej MN obowiązują następujące zasady zagospodarowania terenów i kształtowania zabudowy:
Kształtowanie zabudowy i jej charakter podlega ograniczeniom i uwarunkowaniom wynikającym z Normy PN-89/L-49001, której przedmiotem są parametry stałych powierzchni ochrony lotniska przed sztucznymi i naturalnymi obiektami, mogącymi stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego:
ograniczone są możliwości sytuowania dużych zabudowań o powierzchniach zabudowy lub jednolitych powierzchniach bocznych o wielkości przekraczającej 200 m2,
wysokość projektowanej zabudowy wraz z kominami i antenami nie może przekroczyć rzędnej 210 m n.p.m,
lokalizacje obiektów, projekty zagospodarowania terenu i projekty budowlane podlegają opiniowaniu przez odpowiednie władze cywilne i wojskowe, czuwające nad bezpieczeństwem ruchu lotniczego, przede wszystkim dotyczy to projektów o szczególnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego jak maszty, wieże antenowe, linie energetyczne, kominy, zabudowa przemysłowa i budownictwo wielorodzinne.
Wysokość budynków - do dwóch kondygnacji, w tym druga kondygnacja w poddaszu użytkowym. Dachy spadziste o kącie nachylenia połaci dachowych do 45o. Budynki mogą być podpiwniczone.
Podział geodezyjny terenu strefy na działki budowlane może nastąpić po sporządzeniu projektu zagospodarowania terenu dla całej strefy, przez osobę uprawnioną, z zachowaniem ustaleń zawartych w niniejszym ust. 5.
Minimalne wielkości powierzchni działek pod zabudowę wyłącznie mieszkaniową jednorodzinną ustala się:
w zabudowie wolnostojącej - 600 m2
w zabudowie bliźniaczej - 400 m2
Ustala się minimalną szerokość frontu działek:
w zabudowie wolnostojącej - 18,0 m,
w zabudowie bliźniaczej - 12,0 m.
Ustala się maksymalną powierzchnię zabudowy działki: 30%.
Powierzchnie działek pod zabudowę jednorodzinną z możliwością lokalizacji usług wynikać winny z wymagań funkcjonalnych i programowych tej inwestycji.
Komunikację wewnętrzną strefy MN stanowi droga wewnętrzna o szerokości w liniach rozgraniczenia: minimum 10,0 m,
Wjazdy na poszczególne działki bezpośrednio z wewnętrznej drogi dojazdowej.
Dopuszcza się realizację drogi dojazdowej w formie sięgacza pod warunkiem zakończenia go placykiem manewrowym o wymiarach 12,5 x 12,5 m,
Dopuszcza się realizację komunikacji wewnętrznej jako ciągu pieszo - jezdnego o szerokości w liniach rozgraniczenia: minimum 10,0 m,
Odległość nieprzekraczalnej linii zabudowy od wewnętrznej drogi dojazdowej w strefie MN ustala się:
dla zabudowy mieszkaniowej minimum 5,0 m,
dla usług towarzyszących zabudowie mieszkaniowej minimum 2,0 m.
Dopuszcza się włączenie drogi wewnętrznej dojazdowej lub ciągu pieszo - jezdnego w strefie MN do ulicy Złotej - wjazdem bramowym.
Na terenie drogi dojazdowej lub ciągu pieszo jezdnego zakazuje się realizacji obiektów budowlanych, z wyjątkiem realizacji urządzeń technicznych drogi związanych z utrzymaniem i obsługą ruchu, o ile to umożliwiają parametry drogi.
Na terenie drogi dojazdowej dopuszcza się realizację sieci uzbrojenia terenu poza jezdnią oraz pod warunkiem nie naruszenia wymagań określonych w odrębnych przepisach.
Ogrodzenia frontowe i boczne należy realizować wg przepisów szczególnych i odrębnych do wysokości maksimum 1,8 m.
§ 8
Ustala się zasady uzbrojenia w infrastrukturę techniczną obszaru objętego planem:
Realizacja zmian wprowadzanych planem miejscowym nie może utrudniać warunków i czynności eksploatacyjnych związanych z funkcjonowaniem istniejących naziemnych i podziemnych urządzeń infrastruktury technicznej.
Rozbudowa i przebudowa funkcjonujących urządzeń infrastruktury technicznej, wynikające z niniejszego planu, powinny być prowadzone za zgodą i wg warunków technicznych określonych przez instytucje prowadzące eksploatację omawianych urządzeń.
Zaopatrzenie w wodę do celów bytowo-gospodarczych - wyłącznie z miejskiego systemu wodociągowego poprzez wykonanie, poza jezdnią w ciągu komunikacyjnym projektowanej zabudowy, przewodu rozdzielczego (odgałęzienia od funkcjonującego przewodu wodociągowego w ulicy Złotej) i przyłączy indywidualnych wg potrzeb realizowanej zabudowy.
Odprowadzanie ścieków - do systemu miejskiej kanalizacji sanitarnej poprzez realizację poza jezdnią w ciągu komunikacyjnym projektowanej zabudowy, przewodu kanalizacyjnego - odgałęzienia od kanału sanitarnego funkcjonującego w ulicy Złotej.
Odprowadzanie wód opadowych - do miejskiego systemu kanalizacji deszczowej poprzez wykonanie, poza jezdnią w ciągu komunikacyjnym projektowanej zabudowy, kanału deszczowego będącego odgałęzieniem przewodu deszczowego funkcjonującego w ulicy Złotej. Do czasu zrealizowania budowy kanalizacji deszczowej dopuszcza się odprowadzanie wód deszczowych na powierzchnię terenu.
Nie dopuszcza się odprowadzania wód opadowych z posesji bezpośrednio na nawierzchnie ogólnodostępnych ciągów komunikacyjnych i do kanalizacji sanitarnej.
Zaopatrzenie w energię cieplną - z indywidualnych źródeł ciepła wg potrzeb realizowanej zabudowy z zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów i zasad ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony atmosfery.
Zasilanie w gaz ziemny przewodowy z funkcjonującego w ul. Złotej przewodu gazowniczego wg warunków technicznych dystrybutora gazu.
Zasilanie w energię elektryczną - z funkcjonującego, miejskiego systemu elektroenergetycznego wg potrzeb realizowanej zabudowy zgodnie z warunkami technicznymi dystrybutora energii.
Składanie wszelkiego rodzaju odpadów (łącznie z pozostałościami paleniskowymi) - do szczelnych, zamykanych i systematycznie opróżnianych pojemników zabezpieczających odpady przed spłukiwaniem wodami opadowymi.
ROZDZIAŁ III
Ustalenia końcowe
§ 9
Na obszarze objętym planem traci moc Uchwała Nr 625/94 Rady Miejskiej w Radomia z dnia 21 kwietnia 1994 r. ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Radomskiego Nr 9, poz. 81 z dnia 21 kwietnia 1994 r.
§ 10
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Radomia.
§ 11
Zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.
§ 12
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący obszar określony w § 1 wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia niniejszej uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Tadeusz Henryk Derlatka