Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – elektroodpady

Data publikacji 01.12.2015

 „ELEKRTOŚMIECI”

Stare telewizory, radia, monitory, komputery, pralki, zmywarki czy drukarki - jest ich pełno, zalegają na strychach i w piwnicach. Co z nimi zrobić? Jak można się ich pozbyć?

Elektrośmieci czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE) to wszystkie uszkodzone, od dawna  nieużywane, już niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie. Klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje szkodliwe dla ludzi i środowiska.

Co należy zrobić z elektrośmieciami?

Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie. Oznacza to, że nie wolno wyrzucać ich do pojemnika, z którego zwykle korzystamy pozbywając się odpadów. Oddzielne gromadzenie elektrośmieci pozwoli poddać je procesom odzysku, recyklingu i unieszkodliwienia trujących związków często niebezpiecznych dla ludzi i środowiska. Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. żagli, misek żaroodpornych, mebli czy nowych urządzeń RTV i AGD.

Data publikacji 01.12.2015

Data modyfikacji 13.09.2016
Rejestr zmian
Autor : Aleksandra Stobieniecka-Nitek

Osoba publikująca: Aleksandra Stobieniecka-Nitek
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Statystyka strony: 4085 wizyt